Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Badania Internetu, internet to medium, z którego polscy internauci najczęściej i najchętniej czerpią wiedzę na temat zdrowia, chorób oraz leczenia. Z raportu PBI wynika, iż 93 proc. badanych kiedykolwiek poszukiwało w internecie informacji o tematyce zdrowotnej.
Najwięcej ankietowanych (63 proc.) odpowiedziało, że informacji tych poszukuje rzadziej niż raz w miesiącu. Raz i kilka razy na miesiąc po tego typu wiedzę sięga po 16 proc. badanych. Natomiast codziennie informacji na temat zdrowia, medycyny lub chorób szuka 2 proc. respondentów. Sieć, jako najchętniej wybierane źródło informacji wskazuje niemal połowa ankietowanych. Na kolejnych miejscach pojawiły się odpowiedzi: lekarze/przedstawiciele służby zdrowia - 20 proc., rodzina - 10 proc., książki/poradniki - 8 proc.
PBI spytało o najczęściej wybierane źródła informacji w momencie dostrzeżenia u siebie problemów zdrowotnych. Również w tym przypadku internet w nieznacznym stopniu (39 proc.) przewyższył pod względem liczby wskazań kontakt z lekarzem/przedstawicielem medycznym (33 proc.). Porady u rodziny szuka 18 proc. ankietowanych.
Powody, dla których internet jest najpopularniejszym źródłem informacji to: szybki dostęp i oszczędność czasu (73 proc.), łatwy dostęp do informacji i porad (65 proc.). Dla ponad połowy badanych internautów (51 proc.) istotna jest wygoda w posługiwaniu się tym medium. Co piąty ankietowany ceni sobie: aktualność znalezionych informacji, możliwość uzyskania opinii innej osoby oraz lepszego przygotowania się do wizyty u specjalisty. Wśród przyczyn, dla których badani szukając informacji o tematyce zdrowotnej nie używają sieci znalazły się: obawa przed brakiem wiarygodności informacji – 51 proc., preferowanie bezpośredniego kontaktu
z lekarzem – 46 proc., przekonanie, że w internecie panuje nadmiar informacji – 40 proc. Co piąty badany przyznaje, że nie wie w jaki sposób szukać odpowiednich informacji.
Internauci najczęściej szukają wiadomości na temat zdrowia w serwisach medycznych – 61 proc., przeglądając fora internetowe – 17 proc. oraz serwisy społecznościowe – 6 proc. Problemy zdrowotne (definiowanie objawów chorób, ich leczenie oraz działanie leków), zdrowy styl życia oraz wymiana informacji na temat działalności placówek medycznych i samych lekarzy, to trzy najpopularniejsze grupy informacji, których poszukają ankietowani. Wśród najczęściej wyszukiwanych informacji na temat zdrowia znajdują się życie seksualne (46 proc.) zdrowie psychiczne, stres, depresja (39 proc.), dermatologia (36 proc.). Respondentów interesuje również walka z nowotworami - 35 proc., alergią - 31 proc., nałogami - 24 proc. Wiadomości o anoreksji i bulimii oraz chirurgii plastycznej szuka po 12 proc. zapytanych.
Źródło: PBI
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»